...

> Mała Czantoria

trudność

3/5

kierunek wiatru

NW

wysokość

866 m n.p.m.

przewyższenie

281 m

współrzędne

loty

Opis

Startowisko położone jest na zachodnim krańcu Beskidów Zachodnich, w pobliżu Ustronia. Jest to ciekawe, termiczne miejsce, na które nie przychodzi wielu pilotów. Może być świetną alternatywą do latania na Żarze przy wietrze z kierunku NW, który wymusza bieganie po startowiskach N i W.

U góry oferuje dużo miejsca na rozłożenie skrzydła. Stok do startu opada łagodnie i kończy się niewielką przecinką. Start przy odpowiednim kierunku wiatru nie powinien być problematyczny. W bezwietrzny dzień utrudnieniem może być wysokość drzew w przecince. Przy 1-2 m/s z odpowiedniego kierunku nie powinien sprawić trudności. Wiatr z odchyłkami o sile do 2 m/s doświadczonym pilotom nie powinien przeszkadzać, ale nie traktuj tego zdania jako pewnik! 

Zalesione zbocze o długości 800 metrów daje dużo miejsca i generuje dobry żagiel w termiczne lub wietrzne dni.

Lądowisko (nieoficjalne) znajduje się 1,4 km od miejsca startu w kierunku północno-wschodnim. Jest to łąka niedaleko parkingu, za barem u Jónka na Kympie. Pod górą jest wiele innych miejsc, w których da się wylądować. Trzeba pamiętać, że łąki są zwykle nachylone, a dobrze pracująca w tym miejscu termika przedłuża czas lądowania.

film ze startu przy odchyłce kierunku wiatru z zachodu, zwróć uwagę na cień pokazujący dużą klapę z prawej strony, a potem z lewej!; autor: Lopez

Przeloty

Przez swoją północno-zachodnią wystawę startowisko zaczyna być oświetlane stosunkowo późno. Nie będzie działać od samego początku dnia. Przelotowcom może to nie pasować, a śpiochy i żeglarze nie muszą się spieszyć.

Na portalach przelotowych znajduje się kilka lotów. Na początku 2022 r. XCportal pokazuje 499 zarejestrowanych lotów, a XConest 273. Tylko sześć z nich ma długość powyżej 50 km. Piloci kierowali się na zachód, północ i południe, a także próbowali lecieć po trójkącie.

Stacja meteo

Stacja powstała dzięki wsparciu wielu ludzi. Zainicjowała ją lokalna grupy Dmuchawce, która zorganizowała akcję – zrzutkę oraz zamontowała ją na startowisku.

W okresie zimowym stacja może nie działać z powodu zalodzenia lub wyczerpania energii w akumulatorze zasilanym panelem słonecznym.

Dojazd i dojście

Parkujemy w pobliżu baru U Jónka na Kympie.

Wchodzimy na żółty szlak, który łagodnym nachyleniem poprowadzi nas na szczyt Małej Czantorii. Stamtąd, po grzbiecie idziemy przez 300 m w kierunku północno-wschodnim na startowisko.

Podejście zajmuje około 40 minut.

Lądowisko z problemem

wiadomość z czerwca 2023

Cześć, chciałem ci napisać, ze 2 tygodnie temu była nieprzyjemna sytuacja na Czantorii. Po lądowaniu z kolegą (zaznaczone jako żółte kropki na screenie punkty lądowania: mojego i kolegi). Podszedł do nas gość i zaczął na nas wyzywać ze tutaj jest prywatna posesja i Blabla… powiedzieliśmy ze przepraszamy ze wylodąwalismy na jego posesji, niestety nas zdusiło i musieliśmy tutaj lądować. On nie mógł tego zrozumieć i był bardzo wkurzony. Powiem, ze nic nie uszkodziliśmy, tam była zwykła łąka i rosła trawa i tyle. Dlaczego pisze do ciebie bo masz dużo pilotów w grupie który mogą pierwszy raz latać na Czantorii i nie wiedzieć o dokładnym miejscu lądowania i wiedzy ze bardzo tam dusi w tamtych miejscach do lądowania. Dołączam screena. -Zielony: obszar miejsca lądowania -czerwony: prywatna posesja. -niebieski: szlak na Czantorię.
Dima
paralotniarz

Lądowisko "przy sośnie"

wiadomość z czerwca 2023

Cześć jestem miejscowym pilotem i też miałem dwie akcje z tym ludźmi są to ludzie bardzo konfliktowi, którym wszystko przeszkadza ale jesli będziesz lądował w zielonym polu będzie wszystko ok lub polecam lądowanie przy tak zwanej sośnie i tam nikt nie będzie miał problemu pozdrawiam
Krzysztof
paralotniarz

Zdjęcia i filmy

Scroll to Top