...

Startowiska Beskidów > Szenderówka

trudność

4.5/5

kierunek wiatru

SSE

wysokość

760 m n.p.m.

przewyższenie

260 m

współrzędne

loty

Opis

Startowisko na Lubogoszczy (a może bardziej szczytu Zapadliska) powstało dzięki staraniom Staszka Szendery oraz członków lokalnego Stowarzyszenia Paralotniarzy Beskidu Wyspowego. O aktualne zasady lotów można pytać na grupie na komunikatorze Signal.

Jest to mała i wąska przecinka w lesie, która pomieści tylko jedną paralotnię. Po jej postawieniu i obrocie będziesz miał miejsce na wykonanie 2-3 kroków. Wiatr powinien mieć idealny lub zbliżony do idealnego kierunek, aby drzewa z przodu nie tworzyły rotorów. Z tych powodów startowisko nadaje się jedynie dla bardzo doświadczonych pilotów z perfekcyjnym opanowaniem startów w każdych warunkach.

Wg. moich informacji startowisko powstało w 2014 r. Film z akcji zmontowany przez Piotra – Vajpera znajduje się poniżej. Miejsce to było później rzadko uczęszczane. XContest nie pokazuje żadnych lotów, a w tym momencie (01.2023) XCportal chwilowo nie działa.

W styczniu 2023 r. grupa lokalnych pilotów postanowiła uprzątnąć startowisko. Dwa tygodnie wcześniej zawodnik Zimowego Paralotniowego Pucharu Beskidów MaŻyŚ mógł tam wystartować dzięki pokrywie śnieżnej przykrywającej gałązki z kolcami. W pierwszych sezonach leżała tam siatka budowlana, która blokowała rozrost krzaków. 

To zbocze Lubogoszczy jest strome. Od miejsca startu do lądowiska jest około 260 m przewyższenia, a do szczytu góry 380 m. Przed górą znajduje się wiele pól i lasów, które dają potencjał na tworzenie termiki przez kontrasty termiczne oraz dołki w rzeźbie terenu.

Góra czeka na paralotniarzy, którzy odkryją jej potencjał.

Przeloty

Szenderówka nie daje dużych możliwości przelotowych. Przy silnym wietrze odlot na północ nie jest możliwy, ponieważ tuż za Lubogoszczą zaczyna się strefa powietrzna TMA położona wokół Krakowa.

W dni ze słabym wiatrem tzn. dobrym na loty po trójkącie start może być utrudniony. Start w bezwietrzu wydaje się możliwy, ale nie do końca bezpieczny. Wyniki przyszłych przelotowców zadecydują o popularności tego miejsca.

Dojazd i dojście

Pinezka znajdujące się na górze strony, oznaczona jako parking znajduje się wśród domów we wsi. Pod górą jest wiele polnych dróg. Są wąskie, więc odpowiednie miejsce musisz znaleźć sam.

Podejście jest dosyć strome, ale nie długie. Ze wsi Nowaki idź prosto w górę. Startowisko znajduje się w miejscu oznaczonym na mapie Google jako “Szenderówka“. Przed końcem podejścia musisz odbić na przełaj pomiędzy drzewa.

Mapa zostanie poprawiona po naniesieniu ścieżek w projekcie open street maps. 

Zdjęcia