...

> Ćwilin

trudność

2.5/5

kierunek wiatru

S – SE

wysokość

1050 m n.p.m.

przewyższenie

390 m

współrzędne

loty

Opis

Ćwilin jest jedną z najwyższych gór Beskidu Wyspowego. Duża polana skierowana jest w kierunku południowym. Można z niej podziwiać grzbiety Gorców i Tatr.

Łąka jest długa i płaska, co wymaga szybkiego biegu w czasie startu. Moim pierwszy skojarzeniem z tym miejscem jest film  “Dziki na Ćwilinie”. Powstał w czasie startów w słabym wietrze, przez wysoką trawę, w trakcie Pucharu Beskidu Wyspowego.

Jest to góra, którą polecam raczej przy słabej sile wiatru. Nie można tu liczyć na żagiel przy bardzo silnym wietrze. Kominów należy szukać na zboczu po lewej stronie albo bardziej w kierunku przedpola.

Film legendy Beskidu Wyspowego pt. “Extremalny lot Staszka” pokazuje jak nie powinno się lata na ćwilinie 🙂

Po starcie można napotkać dwa problemy. Płaska łąka i wysokie drzewa przy silnym wietrze to złe połączenie. Przeszkodzi on również w dolocie do lądowisk na przedpolu.

Należy uważać również, aby nie spaść nisko w dyszy (czerwone strzałki – wiatr). Może to uniemożliwić wylot do doliny po zboczu pod linią zieloną na zdjęciu. Uwzględnij kierunek wiatru! Przy odchyłce wschodniej drugie zbocze może być lepszą linią lotu.

Przeloty

Beskid Wyspowy nie jest łatwym terenem na bardzo dalekie loty na paralotni.  Startując z Ćwilina, można zaplanować loty o długości 50 – 80 km po okolicznych wyspach. Lecąc nad Gorce, należy pilnować miejsc do lądowania. Zbocza są słabo nachylone, a doliny długie.

Planując trasę, można wzorować się na trasach Mateusza Siatki:

xcportal.pl
xcportal.pl

Dojazd i dojście

Na Ćwilin lokalni paralotniarze wchodzą od strony Jurkowa. Przy drodze znajduje się duży parking. Okoliczne łąki pozwalają na łatwe i bezpieczne lądowanie.

Mapa pokazuje 400 m przewyższenia do pokonania w 1:50 h. Myślę, że ten czas można podzielić na pół.

Zdjęcia

Autor zdjęć: Robert Malec –  www.robertmalec.com

Autor zdjęć: Wojciech Kocot –  www.wokocot.pl – Lot z Ćwilina