...

> Śnieżnica

trudność

3/5

kierunek wiatru

NE – NW

wysokość

960 m n.p.m.

przewyższenie

pod stację kolejki – 400 m

na przełęczy -280 m

współrzędne

startowisko 49.716606, 20.177539

lądowisko pod stacją kolejki 49.720733, 20.148487

lądowisko pod Barem pod Cyckiem 49.699924, 20.180956

parking pod Barem pod Cyckiem 49.700336, 20.179591

parking pod stacją kolejki linowej 49.719366, 20.150764

loty

Opis

Śnieżnica to jedno z najpopularniejszych startowisk w Beskidzie Wyspowym. Północne wiatry przynoszą dobre warunki do latania.  Umożliwia to latanie po trasach trójkątów po okolicznych górkach albo przeloty otwarte w kierunkach SW, S i SE.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stornie SPBW.

sTARTOWISKO I LĄDOWISKA

startowisko

Jest niewielkie, a w dobry warun tłoczne. Wymaga szpejenia się z boku, a na starcie dobrej kontroli paralotni i szybkiego biegu.

fot: www.wokocot.pl

lądowisko na NW

Jeśli zaparkowałeś pod stacją kolejki, lądowisko będziesz miał po lewej stronie. Lecąc po zboczu w kierunku zachodnim po 900 metrach znajdziesz się nad kolejką linową i wzdłuż niej dotrzesz do paringu.

fot: www.wokocot.pl

lądowisko na Przełęczy Gruszowiec

Podchodząc od południowej strony Śnieżnicy auto zostawiłeś na Przełęczy Gruszowiec pod Barem pod Cyckiem. Musisz wykręcić się po starcie, a potem skoczyć na zawietrzną stronę góry. Zjedź w dół po zboczach Ćwilina. Znajdziesz pod nimi wiele łąk do lądowania.

fot: www.wokocot.pl

Przeloty

W 2015 r. robiłem tam pierwsze przeloty. Północne kierunki wiatrów będą pomagać Ci w locie w Gorce, Pieniny, przez Jezioro Czortoszyńskie czy w Tatry.

Tabele serwisów przelotowych pokazują wiele dobrych lotów wykonanych z tego startowiska. Wykonują je zarówno najlepsi oraz ambitni, rozwijający się przelotowcy.

Po wykręceniu ze Śnieżnicy można przeskoczyć z wiatrem w kierunku Ćwilina lub nieco w bok, na Łopień. Następnie kierować się w stronę Gorców i Tatr lub Słowacji.

Inną opcją jest przeskok na Lubogoszcz, Szczebel i w kierunku Babiej Góry.

mapy.cz

przelot pod Tatry

xcontest.org

trójkąt przez Gorce

xcontest.org

Dojazd i dojście

Na Śnieżnicę można wjechać w niektóre weekendy w trakcie lata. Informacje znajdziesz na stronie kolei linowej Kasina.

od południa

Parkujesz na Przełęczy Gruszowiec znajdującej się pomiędzy Śnieżnicą i Ćwilinem. Opłaty parkingowe uiszcza się w Barze. Spod Baru pod Cyckiem na szczyt Śnieżnicy prowadzi niebieski szlak. Ze szczytu należy przejść 50 m wąską ścieżką w kierunku NWN.

Jego przewyższenie to 330 m, a podejście powinno zająć niecałą godzinę.

od północy

Od strony północno – wschodniej na Śnieżnice można wejść leśną ścieżką idącą po północnej stronie wyciągu. Tuż pod dolną stacją należy odbić w lewo, a następnie iść leśnymi przecinkami w odległości 100 – 200 m od linii kolejki. 

Na wysokości 875 m ścieżka wraca do górnej stacji kolejki. Rozpoczyna się tu niebieski i zielony szlak prowadzący na szczyt.  Ze szczytu należy przejść 50 m wąską ścieżką w kierunku NWN.

Podejście z tej strony ma przewyższenie 430 m. To 100 m więcej, niż z drugiej strony góry, a zajmie kilkanaście minut więcej.

fILMY

zDJĘCIA: wOJCIECH kOCOT - WWW.WOKOCOT.PL

Lot ze Śnieżnicy do Białki Tatrzańskiej
2020

Lot ze Śnieżnicy za Mszanę Dolną
2012

Scroll to Top