...

> Podobin

trudność

1.5/5

kierunek wiatru

S – SW

wysokość

690 m n.p.m.

przewyższenie

250 m

współrzędne

loty

Opis

Podobin jest również nazywany: Spyrkowa Góra. Jest to popularny kierunek na loty przy południowych wiatrach. Ze względu na ułożenie miejsca startu (góry na przedpolu) należy uważać na występujące tutaj turbulencje. Zwłaszcza przy wiatrach z odchyłkami.

Łąka jest duża. W odpowiednie dni umożliwia treningi toplandingów.

Pod Podobinem nie ma oficjalnego lądowiska paralotniowego. Wykorzystuje się tam prywatne łąki i pola. Przed startem sprawdź, które nadaje się do lądowania w tym momencie. Unikaj niszczenia upraw.

Dodatkowy opis znajdziesz na stronie SPBW.

Przeloty

Osobiście nie lubię tej góry, bo naliczyłem już tam 14 zlotów. Wynikało to pewnie z pecha albo braku umiejętności początkującego pilota. Na pewno jest to startowisko, która umożliwia pobujanie w termice lub oderwanie się na przelot. Na XCportalu jest 130 wpisów z lotami powyżej 50 km (stan na 12.2022 r.).

Deniwelacja po starcie nie jest zbyt duża. Warto wyczekać na oznaki idącego komina, aby nie zrobić zlota. Doświadczeni piloci często patrzą w dół, z lekkim ukosem w prawą stronę.

mapy.cz

Niemal wszystkie przeloty z Podobina wykonuje się w kierunku północno wschodnim. Planując trasę, sprawdź zajętość stref powietrznych. Z ominięciem Krakowskiego TMA nie będzie problemu, a w okolicy 60 kilometra przelotu warto odbijać bardziej na północ, aby ominąć TMA lotniska w Rzeszowie.

flyxc.app

Dojazd i dojście

UWAGA: mapa wymaga aktualizacji. Dodałem ścieżkę prowadzącą na górę, ale jakiś czas zajmie, zanim dane się nałożą. Miejsce punktu startu i końca się zgadzają. Trasa prowadzi niemal prosto między nimi.

We wsi jest dosyć dużo miejsca na zaparkowanie aut.

Do podejścia jest około 220 m przewyższenia. Zajmie to około 30 m. Pierwsza, krótsza część prowadzi przez las. Później wychodzi się na strome zbocze biegnące prosto w górę. Biorąc pod uwagę częstą konieczność ponownego wejścia, jest to dosyć męczące. Zwłaszcza przy pełnym słońcu.

Zdjęcia i filmy

Scroll to Top